- Home
- ยป
- Products & Services
- »
- Schneider Electric Mccb
Schneider Electric Mccb
We are a leading of cvs160b compact schneider electric mccb, circuit breaker compact ns1250n, 50 ka at 415 micrologic 2.0 trip 1250 a3 poles and gv7-re100 schneider electric from New Delhi, India.
Cvs160B Compact Schneider Electric Mccb
Product Price: Rs 6,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Rated Current | 160 A |
| Breaking Capacity | 36kA |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| No. of Poles | 4 Poles |
| Frame Size | 250 A Frame |
| Trip Unit Type | Adjustable Thermal Mag |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 160A |
| Voltage Rating | 415 V |
| Protection Type | Short Circuit |
| Release Characteristic | C Curve |
| Series | Compact NS |
| Brand | Schneider Electric |
| Device Application | Distribution |
| Protected Poles | 4d |
| Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Network Type | AC |
| Utilisation Category | Category A |
Additional Information:
- Item Code: cvs160B
- Production Capacity: 100
- Delivery Time: 1 day
- Packaging Details: extra
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Circuit Breaker Compact Ns1250N, 50 Ka At 415 Micrologic 2.0 Trip 1250 A3 Poles
Product Price: Rs 30,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Breaker Type | MCCB |
| Current Rating | 1250A |
| Rated Current | 1250A |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Poles | 3 Pole |
| Frame Size | 800 A Frame |
| Trip Unit Type | Adjustable Thermal Mag |
| Trip Curve | C Curve |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Series | Compact NS |
| Rated Voltage | 415 V |
| Voltage Rating | 415 V |
| Application | Commercial |
| Protection Type | Overload |
| Release Characteristic | C Curve |
| Standards | IS/IEC 60898 |
| Brand | Schneider Electric |
| Protected Poles | 3t |
| Network Type | AC |
| Utilisation Category | Category A |
| Country of Origin | Made in India |
| Breaking Capacity | 70 kA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Gv7-Re100 Schneider Electric
Product Price: Rs 3,850 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Breaker Type | Circuit breaker |
| Rated Current | 100 A |
| Poles | 3 Pole |
| Series | GV7-RE100 |
| Breaking Capacity | 36 kA |
| Trip Curve | C Curve |
| Rated Voltage | 415 V |
| Application | Commercial |
| Standards | IS/IEC 60947 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback